• 21 kwietnia 2020

  Blog nowy

  Najnowsze informacje będą wyświetlane w blogu!

  Zachęcamy do częstych odwiedzin.

   

 • 25 listopada 2016

  Koszt sprawy spadkowej.

  Częstym pytaniem w praktyce jest; ile kosztuje przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (tzw. sprawa spadkowa)?

  Otóż wydatki związane z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku mogą kształtować się różnie w zależności od okoliczności faktycznych sprawy.

  Każdorazowo należy uiścić opłatę od wniosku w wysokości 50 zł. Kilka miesięcy temu, w związku ze zmianą przepisów, wprowadzono również opłatę od wpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku do Rejestru Spadkowego. Opłata ta wynosi aktualnie 5 zł. Składając wniosek do sądu, konieczne jest załączenie odpisów stosownych aktów stanu cywilnego (aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu). Za uzyskanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 22 zł.

  W przypadku skorzystania z pomocy fachowego pełnomocnika, który przygotuje wniosek inicjujący postępowanie, weźmie udział w posiedzeniu sądowym oraz zwróci uwagę na okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, do wydatków związanych z postępowaniem należy doliczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.

  Przepisy przewidują możliwość zwolnienia od kosztów sądowych. O tym przeczytacie Państwo w kolejnym wpisie.

O Blogu
Witam na blogu. Tu znajdą się najnowsze informacje z działania Kancelarii.